Регистрация по ЗДДС при реклама в Google AdWords и Facebook

Задължително ли е една фирма да се регистрира по ЗДДС, за да осчетоводява разходите за реклама в Google AdWords и Facebook? Ако „Да“, регистрацията задължително преди стартирането на рекламна кампания ли трябва да се извърши или може и впоследствие?

Един отговор за “Регистрация по ЗДДС при реклама в Google AdWords и Facebook

  1. Здравейте,
    ще разделя въпроса Ви на две части:
    1. Чл. 97а от ЗДДС гласи, че на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 /накратко – лице, което извършва независима икономическа дейност/, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя /вашето дружество/ по чл. 82, ал. 2. Рекламните услуги, извършвани от Google или Facebook попадат в обхвата на чл. 21 т.е. мястото на изпълнение е територията на страната. А относно чл. 82, ал. 2, т. 3 – когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната /а Google не е/ и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя при доставка на услуги.
    Обобщение:
    Да, трябва да се регистрирате, като задължението за внасяне на данъка е Ваше.

    2. Чл.97а, ал.4 – регистрацията трябва да се извърши 7 дни преди авансово плащане или данъчно събитие

    Пояснение:
    Можете да се регистрирате и на друго основание от ЗДДС /напр. по желание, но ако не попадате в обхвата на някои от другите задължения за регистрация/. Тогава и сроковете за регистрация са други.
    Гореспоменатият член има няколко предимства:
    1. ако вашето дружество извърши услуга на дружество от ЕС, то задължението за внасянето на ДДС ще бъде обратно т.е. при него;
    2. ако вашето дружество продава на територията на страната, не трябва да начислявате ДДС на продажбите;
    Няколко недостатъка:
    1. ако вашето дружество купува на територията на страната не може да се възползва от данъчния кредит на покупките;
    2. ако вашето дружество купува от дружество от ЕС, то има задължение да внесе ДДС на покупката;
    Можете да вземете решение в зависимост от дейността и плановете на дружеството Ви.
    Надявам се, че съм бил полезен.

  1. Здравейте,
    ще разделя въпроса Ви на две части:
    1. Чл. 97а от ЗДДС гласи, че на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 /накратко – лице, което извършва независима икономическа дейност/, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя /вашето дружество/ по чл. 82, ал. 2. Рекламните услуги, извършвани от Google или Facebook попадат в обхвата на чл. 21 т.е. мястото на изпълнение е територията на страната. А относно чл. 82, ал. 2, т. 3 – когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната /а Google не е/ и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя при доставка на услуги.
    Обобщение:
    Да, трябва да се регистрирате, като задължението за внасяне на данъка е Ваше.

    2. Чл.97а, ал.4 – регистрацията трябва да се извърши 7 дни преди авансово плащане или данъчно събитие

    Пояснение:
    Можете да се регистрирате и на друго основание от ЗДДС /напр. по желание, но ако не попадате в обхвата на някои от другите задължения за регистрация/. Тогава и сроковете за регистрация са други.
    Гореспоменатият член има няколко предимства:
    1. ако вашето дружество извърши услуга на дружество от ЕС, то задължението за внасянето на ДДС ще бъде обратно т.е. при него;
    2. ако вашето дружество продава на територията на страната, не трябва да начислявате ДДС на продажбите;
    Няколко недостатъка:
    1. ако вашето дружество купува на територията на страната не може да се възползва от данъчния кредит на покупките;
    2. ако вашето дружество купува от дружество от ЕС, то има задължение да внесе ДДС на покупката;
    Можете да вземете решение в зависимост от дейността и плановете на дружеството Ви.
    Надявам се, че съм бил полезен.

Моля влезте с вашият акаунт

Вход
info Помощ
keyboard_arrow_up