Презентационни умения – какви са необходими за старт-ъп?
Какви презентационни умения са необходими за членовете на един старт-ъп, когато кандидатстват за финансиране от бизнес ангели и прочее?
2 отговора на “Презентационни умения – какви са необходими за старт-ъп?”
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
Презентационните умения, които са необходими за членовете на един стартъп, са същите, които са необходими на всеки друг човек. Това, което е важно в случая на стартъпите, са две неща:
Първо, да си направите анализ пред кого говорите. Кой е вашият слушател и какви са неговите интереси? Когато търсите финансиране, значи говорите пред инвеститор. Какво иска той? Обикновено той иска да ви даде пари, но срещу тях иска да види ясен бизнес план и добре сработен екип. Значи това трябва да бъде фокуса на вашата презентация. Най-често срещаната грешка в такива случаи, която аз съм наблюдавал, е, че презентацията е продажбено ориентирана и презентаторът се опитва да му продаде продукта. Инвеститорът не иска да купи вашия продукт като клиент, той иска да купи производството му! Разликата е важна, така че насочете презентацията си точно към неговите интереси.
Второ, много важно е да се включите във времето, което ви е отредено. Това се постига с изготвянето на предварителен сценарий и много репетиции по него. Трябва да можете да говорите точно 4 минути, ако толкова ви е отделил вашият потенциален инвеститор. Не 4 минути и 10 секунди. Накрая винаги може да ви прекъснат и да не успеете да кажете своя най-важен аргумент. Упражнявайте се да бъдете кратки и точно в изказа си!
Успех!
Здравейте, Никола!
Като ментор във фонд Илевън имах възможността да видя колко много хора имат прекрасни идеи, дори прототипи и бета тестове за продуктите/услугите си – и почти никакви презентационни умения. Това не им дава предимства.
Вярно е, че инвеститорите търсят печалбата си и има известна вероятност да забележат идеята ви, въпреки недобрите презентационни умения, но тази вероятност е малка. Това е като да се срещнете с хубава жена – първо гледате опаковката, обикновено, и после съдържанието (не коментирам дали е разумно това).
Ако мога да предложа няколко идеи:
1. Проучете хората, с които ще се срещате. Влезте в рапорт с тях, т.е. синхрон на ниво не само дрехи и външен вид, а и начина, по който говорят (доста различен за финансови консултанти, артисти или инженери, нали разбирате?). Разберете какво точно искат. Ако се срещате с няколко души, вероятно всеки си има своята мотивация да е там с вас: може да се интересува от влиянието, което би придобил, ползвайки вашата идея; може да иска сигурност за инвестицията си; може да е рисков играч; може да е иноватор и да се вълнува от новостите в идеята ви. Звучи сложно и може наистина да е така. Но си струва да го имате предвид. Ако имате техни видеа, интервюта – идеално. Подобна подготовка правят спортистите преди всеки решаващ мач.
2. Подгответе се. Упражнявайте се. Доста добра работа върши няколко пъти пред огледалото, после пред приятели. Особено, ако нямате никакъв или имате съвсем малък опит. Няма какво да замести опита в говоренето пред публика. Просто наберете възможно повече опит, представяйки идеята си.
3. Бъдете уверени. Ако вие решавате дали да си инвестирате парите в някакво начинание и особено ново (на типове като Кока-Кола и Майкрософт, вероятно, им е по-лесно) и се срещнете с хора, които мънкат, неуверени и плахи са, дали бихте им се доверили? И дори да – колко бихте вложили при тях? Ако сте се подготвили, ще имате повече увереност изначално. Ако сте практикували пред приятели или близки хора – там също сте набрали от тяхната подкрепа. Също така върши работа да си дадете сметка, че хората, откакто сме се родили, все се презентираме. Бебето, ако не ревне, как ще разберат да му сменят памперса (да, тук и миризмата помага), ако не се усмихне – как ще предизвика толкова обич и умиление. Като сте били малки и сте искали нещо, например кученце – спомнете си колко уверени и непоклатими сте били.
4. Хората купуват вашето „Защо, а не вашето „Какво”. Много „продавачи”(а вие сте в някакъв смисъл в случая точно такъв – продавате идеята си) правят грешката да продават „устройство с 9,7 инчов дисплей, 2048 на 1536 пиксела резолюция, тегло 652 г…” (т.е. какво). Стив Джобс продава „Истински вълшебен и революционен продукт, който променя всичко, променя начина, по който комуникираме в света” (т.е. защо). Кое е по-въздействащо? А вие какво продавате? Какво е онова, заради което ставате сутрин и работите? Какво е вашето „Защо”?
5. Хората купуват с емоциите си, доказва науката. Въпреки, че много хора, особено мъже, особено големи бизнесмени си мислят, че купуват с логиката си. Последните няколко години учени получиха Нобелови награди с изследванията си, които доказват, че няколко секунди преди да сме започнали обмислянето на решението си, нашият блестящ ум вече е взел решение. Революционно, нали? Помогнете на хората, с които се срещате да се чувствам удобно, спокойно, доволни, да се усмихват – и започвате поне от 3:0 за вас.
6. Има хора, които обичат да виждат написано или нарисувано нещо. Други обичат да слушат. Трети – да докоснат, да изпробват. Дайте им тези възможности. Направете презентацията си интерактивна, красива, говорете приятно. Бъдете забавни и искрени (че съм чувала толкова заучени „смешки”, които са направо комични).
7. Слушайте внимателно. Обикновено хората си мислят, че като правят презентация е необходимо да говорят през цялото време. Не е така. Хората имаме средно по 2 уши и 1 уста. Природата е мъдра и това не е случайно. А какво правим често хората – слушаме с идеята накрая да си кажем нашето. Слушайте внимателно какво ви питат, за какво си разговарят, наблюдавайте жестовете и физиономиите на присъстващите, усещайте емоциите им.
8. Имайте предвид, че хората предаваме чрез думите едва 7% от информацията. 40% с гласа си. И останалите – с тялото си. А вие какво репетирате, как си подготвяте речите? Често се заучават думи, фрази и дори цели речи. Хвърляте цялата си енергия и време за 7% от успеха си! Бъдете мъдри и работете за 100%!
9. Обичайте това, което представяте, хората, с които говорите и себе си. Звучи малко… да кажем объркано. Какво общо има обичта в една бизнес презентация? Дълго е за обяснение. Някъде вътре в себе си, вярвам, вие вече знаете.
Стана малко дългичко, дано да е било полезно. Предложенията са подредени не по важност. Ще ми е интересно какво намирате за най-ценно за вас, ако решите да прилагате нещо.
Успех!