Маркетинг стратегия за нова социална мрежа
Искам да създам нова социална мрежа. Проблемът е, че стойността на една социална мрежа са хората вътре. Първите посетители, които влязат и е пусто, ще избягат. Как да натрупам критична маса и да накарам хората да пишат, питат и комуникират. Имате ли съвети как се прави, има ли терминология, ключови думи да търся, книги да препоръчате или някой в България, който го е правил или извън Бг?
2 отговора на “Маркетинг стратегия за нова социална мрежа”
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
Здравей! Като за начало бих искала да те накарам да се замислиш много здраво защо искаш да се занимаваш с това. Не защото е лошо, а защото ако не знаеш защо го правиш, доста скоро ще се появят проблеми. Трябва да имаш супер ясна идея и крайна цел 🙂 Оттам нататък, не прочетох каква искаш да бъде платформата? Каква е целевата ти група? Възраст, пол, професия, местоположение, с цел нетуъркинг ли ще бъде или с цел комуникация с приятели? Какви са възможностите за растеж? Когато си отговориш на тези и още МНОГО въпроси, ще можеш да създадеш силен бизнес и маркетинг план, което е началната ти стъпка. От мен да знаеш, обаче, създаването на нова социална медия е определено едно от най-трудните неща в момента, по простата причина, че хората и в момента се чувстват претоварени от наличието на твърде много социални медии и напрежението, което им се оказва да бъдат навсякъде през цялото време. Надявам се, че успях да ти помогна поне малко 🙂
Привет,
В допълнение на отговора на Десислава Добрева, мога да добавя и някои ресурси, които биха ви дали повечко информация. Ето някои ключови въпроси, над които да помислите, докато разучавате възможностите на развитие на идеята си:
Обикновено социалните мрежи тръгват от някаква нужда и хора, които се познават по някакъв повод и имат необходимост да принесат комуникацията си онлайн в определена среда. Така е зародил Facebook и във времето е покрил всички нужди за комуникация. При положение, че цял свят го използва, хората рядко се прехвърлят в друга мрежа, особено, когато имат време само за една. Затова е важно да помислите дали имате вече някаква критична маса от потребители, които „очакват“ вашия тип социална мрежа с нетърпение.
Дефинирайте какво значи за вас „критична маса“. Важно е да знаете каква е целта на тази мрежа, за да имате представа какви действия трябва да извършват хората в тази социална мрежа и да си поставите цел те да имат определена активност.
За повишаване на активността на потребителите има много методи и идеи. Можете да разгледате множество материали с добри практики в тази тема. Някои идеи са геймификацията (търсете инфо за gamification), push нотификациите (да напомняте на потребителите си да влязат в мрежата поради даден повод), даване на някаква награда при редовно влизане в профила, задаване на въпроси към потребителите, на които те да отговарят и генерират съдържание; препоръчване на други потребители да използват системата и други автоматизирани действия и интеграции с вече работещите социални мрежи като facebook, twitter, instagram и т.н.
Спокойно можете да потърсите из мрежата книги и статии с повече информация за горните идеи.
_
Между 2012 и 2016 г. участвах в създаването на социална мрежа за събития. Знаейки колко трудно е да се привлекат и задържат нови потребители на съвсем ново място, аз също бих ви посъветвала да се уверите, че знаете как да развиете подобен проект и наистина има нужда от него, преди да влагате време и ресурс в една толкова сложна задача.