ДДС на продукти от ЕС, продавани онлайн в БГ?
1. Фирма X (регистрирана в България) купува продукт на стойност 100 £ чрез Amazon.co.uk от фирма Y (регистрирана в Англия);
2. Amazon доставя продукта до адрес в Англия, от който фирма Z го взима и го доставя до България (обичайна практика);
3. Фирма X получава продукта от фирма Z и го продава в онлайн магазина си за сумата от 300 лв.
Кой, къде и върху каква сума има задължението да внася ДДС?
Един отговор за “ДДС на продукти от ЕС, продавани онлайн в БГ?”
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
Здравейте,
ще отговоря на въпроса ви принципно, тъй като по него има неясноти, пък и така ще можете да наложите отговора ми и на други случаи и да разберете основните идеи за движение на стоки в/към/от ЕС.
Ще разгледам случай, в който вашето дружество е регистрирано по ЗДДС и дружеството доставчик също е регистрирано за целите на ДДС, но в друга държава членка.
Когато закупите стока от ЕС, ще ви бъде издадена фактура, в която няма да има начислено ДДС. Ще се изготви протокол по чл.117, в който ще начислите ДДС в размер на 20% върху стойността на закупената стока. Този протокол се отразява в покупките и в продажбите на вашите дневници по ЗДДС т.е.въпреки, че начислявате вие няма да имате да внасяте стойността на начисления ДДС, НО САМО до момента на продажбата на стоката.
Разгледаният пример не се отнася за покупката на коли и/или получаването на услуги от ЕС, също така и за получаването на стоки и/или услуги от страна извън ЕС.
Накратко: трябва да получите стоката без ДДС, цената на транспорта ще ви бъде включена във фактурата на фирмата доставчик или ще си платите само на нея, когато продадете стоката в БГ, ще платите и ДДС-то, но върху продажната цена.
ЗДДС променя гореописаната ситуация, ако вие не сте регистриран по ЗДДС или доставчикът не, а пък вие сте, или обратното, или никой от вас не е.
Надявам се, че съм бил полезен!